Zastavme Korupciu
Zastavme Korupciu
04. 08. 2008

Kauza Tipos

Po ôsmich rokoch súdnych sporov Senát Najvyššieho súdu v auguste 2008 rozhodol, že štátna akciová spoločnosť Tipos nelegálne využívala know-how firmy Športka. A že má ako odškodnenie zaplatiť spoločnosti Lemikon Limited, ktorá spor za Športku prevzala, takmer dve miliardy slovenských korún. Tento rozsudok veľmi kriticky zhodnotil vtedajší sudca Najvyššieho súdu Jozef Štefanko.

Nečinný minister Počiatek

Minister financií Ján Počiatek mal v auguste 2008 možnosť požiadať generálneho prokurátora, nech podá mimoriadne dovolanie, ktoré by vykonanie rozsudku zvrátilo – tak ako sa to stalo v prípade Duckého zmeniek. Lenže minister túto možnosť nevyužil. Verejnosť vôbec o ničom neinformoval, ale v novembri 2008 v úplnej tajnosti schválil dohodu, koľko peňazí pošle štátny Tipos spoločnosti Lemikon na Cyprus. Len vďaka tomu, že o dohode informoval český novinár Miroslav Motejlek, dozvedelo sa o nej aj celé Slovensko.

Ján Počiatek svoj postup obhajoval tvrdením, že dohoda, podľa ktorej mal Lemikon dostať obrovskú sumu, je „finančne najvýhodnejším variantom pre daňových poplatníkov“.[1] A vyhlasoval, že nič iné ani robiť nemohol, lebo vraj „musíme rešpektovať právoplatné a vykonateľné rozhodnutie súdu“[2]. Spočiatku v tom dával Počiatkovi za pravdu aj premiér Robert Fico. Ale len do chvíle, kým nezistil, aké veľké pobúrenie verejnosti vyvolala správa, že v prvej splátke už Lemikon dostal 483 miliónov korún. Vtedy vláda za pár hodín pripravila novelu, ktorou dala generálnemu prokurátorovi právo pozastaviť vykonateľnosť súdneho rozhodnutia. Vďaka tomu neodišiel na Cyprus aj zvyšok dvojmiliardovej sumy. Bez tlaku opozície, bez mediálneho škandálu a najmä bez pohoršenia verejnosti by prvá Ficova vláda ústretovosť ministra Počiatka voči spoločnosti Lemikon neskorigovala.

Radovan Vítek a J&T

Pretože prvá Ficova vláda sa chcela vyhnúť mega škandálu, kabinet zabránil, aby na účet Lemikonu odišiel aj zvyšok dvojmiliardovej sumy. O 483 miliónov Sk však štát nenávratne prišiel, čo môže súvisieť aj s tým, na koho účte sa suma objavila. Dobre informovaný český novinár Miroslav Motejlek už v októbri 2008 napísal, že spoločnosť Lemikon ovláda Radovan Vítek, známy český podnikateľ. Vzápätí právny zástupca Radovana Víteka Tomáš Rybář vyhlásil, že „spoločnosť Lemikon Limited má akcionársku štruktúru, v ktorej sa pán Vítek nikde nevyskytuje“.[3] Na vyhlásení je podstatné to, že Tomáš Rybář bol známy ako zástupca jedného klienta – Radovana Víteka. A tiež skutočnosť, že Tomáš Rybář právne zastupoval aj spoločnosť Lemikon…

Táto spoločnosť sídlila na Cypre v rovnakom meste, v tej istej budove a na tom istom čísle ako spoločnosť Thunderbite Holdings Limited, za ktorou bola finančná skupina J&T. Konateľom jediného spoločníka Thunderbite bol totiž Marián Mlynárik, projektový manažér J&T. Vítekova spoločnosť Czech Property Investments (CPI) a J&T spolu podnikali – získali napríklad aj areál Zbrojovky Brno. Najvyšší šéfovia oboch spoločností netajili svoje priateľské vzťahy. Radovan Vítek pre české médiá povedal, že sa s ľuďmi z J&T dobre pozná a že „Patrik Tkáč je môj kamarát, ktorého mám rád“.[4] Rovnako priateľsky sa o Romanovi Vítekovi vyjadril aj Patrik Tkáč z J&T: „Radek je proste O. K. a s ľuďmi, ako je on, je biznis o niečo viac fun.“[5]

Nebola to chyba, ale niečo horšie

Po troch rokoch od chvíle, keď schránková spoločnosť Lemikon dostala od štátu 483 miliónov korún, Ústavný súd v roku rozsudok Najvyššieho súdu z augusta 2008 zrušil . Stalo sa to v roku 2011, pričom zdôvodnenie rozhodnutia pripomínalo argumenty sudcu Štefanka. Dovolací senát Najvyššieho súdu, na ktorého zloženie už nemal vplyv predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin, potom v roku 2014 rozhodol, že Športka, ani Lemikon Limited na odškodnenie nemajú právny nárok, lebo v prípade Tiposu nešlo o nezákonné využívanie know-how. Z čoho vyplynulo, že 483 miliónov slovenských korún, ktoré štátny Tipos s požehnaním ministra Jána Počiatka poslal schránkovej firme na Cyprus, tam nikdy nemalo odísť. Tu nejde o to, že sa minister dopustil chyby, ale o niečo horšie – že o žiadnu chybu v zmysle prípustného a ospravedlniteľného omylu nešlo.

V čase, keď už bolo zrejmé, že nový rozsudok vyznie s veľkou pravdepodobnosťou v prospech Tiposu, spoločnosť Lemikon príslušným úradom oznámila, že sťahuje svoje sídlo z Cypru do Panamy.

Ak sa vám tento článok páči, činnosť Nadácie môžete podporiť TU.

Do newslettera sa prihláste TU.

Odkazy

[1] Počiatek: Minimalizovali sme škody, Hospodářské noviny 5,12.2008

[2] Kauza Tipos: Treba zaplatiť, tvrdí Počiatek, Aktuality.sk 25.11.2008

[3] ČTK: Spoločnosť, ktorej dlží Tipos, vraj nepatrí Vítkovi, Pravda 1.12.2008

[4]Dve miliardy dostane kamarát J&T, Korzár 21.11.2008

[5] Martin Mařík: Realitní magnát Vítek, Ekonom 2.6.2012


04. 08. 2008
Zastavme Korupciu

Zastavme Korupciu

Cieľom Nadácie je čo najviac obmedziť korupciu a jej ničivé dopady na kvalitu života a podnikania na Slovensku. Snaží sa o to zvyšovaním povedomia o korupcii, jej dopadoch a možných riešeniach, ako aj aktivizáciou širokej verejnosti v otázkach verejného záujmu. Zároveň sa venuje pomoci whistleblowerom, podpore investigatívneho žurnalizmu a presadzovaniu systémových opatrení, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou efektívneho boja proti korupcii.