Xénia Makarová
Xénia Makarová
16. 08. 2020

Ako blízko mal Norbert Bödör k zdravotníctvu Penty

Aktuálne informácie odhalili, že Bödör presúval milióny eur blízko polikliník finančnej skupiny. Odkiaľ ich mal, nevedno.

V januári tohto roka sa Norbert Bödör a Jaroslav Haščák stretli na súde. Išlo o prípad vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Bödör aj Haščák sa vyjadrovali k svojmu vzťahu s trestne stíhaným Mariánom Kočnerom. Sudca ani médiá sa vtedy na ich vzájomný vzťah nepýtali. Nebol na to dôvod. Ako sa však aktuálne ukazuje, ich biznis záujmy sa opakovane pretínali okolo zdravotníctva minimálne od roku 2009. A v prípade Bödöra, ktorý sa nedávno opísal ako živnostník, sa operácie dotýkajúce sa siete ProCare hýbu v miliónových sumách.

Vyplýva to z informácií, ku ktorým sa dostali novinári z projektu Kočnerovej knižnice  prostredníctvom Investigatívneho centra Jána Kuciaka (ICJK).

Nevedeli o ňom

Bödör a jeho financie sa pritom opakovane približovali k biznisu Penty s poliklinikami. Finančná skupina ale na otázky k synovi majiteľa najväčšej bezpečnostnej služby Bonul reagovala s tým, že si nie je vedomá, že by mal nejaký vplyv na jej divízie ProCare či Svet zdravia a že podľa ich informácií nebol ani konečným užívateľom výhod vo firmách, ktoré ich polikliniky a nemocnice spoluvlastnili.

Penta s Norbertom Bödörom žiadnu transakciu nerobila,“ reagoval manažér Penty pre vonkajšie vzťahy Martin Danko.

Podľa zistení novinárov spolupracujúcich s ICJK to platí, ale len formálne. Operácie, kde sa objavuje Bödör a dotýkajú sa zdravotníckych zariadení Penty, boli totiž vysoko sofistikované, robené nepriamo, cez ďalšie spoločnosti, zväčša zo zahraničia. Otázne je, či si Bödörove aktivity v takom rozsahu skúsený investor akým je finančná skupina Penta nemohli nevšimnúť.

Norbert Bödör je už vyše mesiaca väzobne stíhaný v súvislosti s podozrením z prania špinavých peňazí. Ide o kauzu Dobytkár, ktorá hovorí o úplatkoch za vyše 10 miliónov eur za prideľovanie štátnych agrodotácií.

Bödöra novinári k vzťahu k zdravotníctvu Penty oslovili prostredníctvom jeho právneho zástupcu Adriána Kuceka. Ten však stručne reagoval, že ,,nemá mandát od klienta na zodpovedanie otázok“.

Keď Bödör vyfúkol Pente polikliniku

Prvýkrát sa biznis záujmy Bödöra a finančnej skupiny Penta v zdravotníctve pretli pred vyše dekádou. Penta sa už dlhšie zaujímala o polikliniku na najväčšom prešovskom sídlisku Sekčov. Dokonca to bola jedna z jej cyperských spoločností, ktorá konkurz na firmu Reimanus zastrešujúcu polikliniku v roku 2003 iniciovala.

Denník SME si cez infozákon vypýtal podklady o konkurze a zistil, že práve finančná skupina Penta bola najväčším veriteľom a konkurz ovládala.

Nakoniec však kunkurz vyhrala s najvyššou ponukou 2,8 milióna eur čerstvo založená košická firma Wesper, za ktorou bol práve Bödör. A to napriek námietkam Penty, ktorá súťaž chcela zopakovať.

Meno víťaza je o to zaujímavejšie, že firma Wesper vznikla len v marci 2009 a už koncom apríla rozhodnutím Krajského súdu v Košiciach získava najväčšiu prešovskú polikliniku.

A zjavne táto čerstvá firma nemala núdzu ani o cudzie financie. Podľa obchodného registra práve v čase úspechu v konkurze do nej vstupuje pološtátny Fond Seed Capital. Jeho cieľom bolo aj cez štátne peniaze podporiť začínajúce firmy a vytvoriť nové pracovné miesta.

Súčasne si na firemné podiely Wesperu zriaďuje záložné právo česko-slovenská investičná skupina Wood & Company, ako záruku za úver.

K Pente cez cyperskú firmu

Poliklinika sa ale nakoniec do rúk Penty predsa len dostala. Už v oveľa lepšej kondícii ju od Wesperu kupuje začiatkom roka 2014 sieť zdravotníckych zariadení Penty ProCare. Ale nie priamo.

Do celej transakcie vstupuje cyperská firma Saxian Investments Limited. A to vo veľkom štýle. Najskôr získala od Bödöra prešovskú polikliniku a predala ju Pente, ale zároveň získali Cyperčania aj menšinový podiel v sieti ProCare. Teda 20 percent v jednom z kľúčových biznisov Penty.

Za kúpu Wesperu platí Penta 9,6 milióna eur Saxianu, ale zároveň jej Saxian podľa účtovných výkazov vyplatil za podiel v ProCare 4,7 milióna eur.

O vstupu Saxianu do ProCare pritom Penta nijako verejnosť neinformovala. Štandardne sa rada médiám pochváli podobnými zmenami.

Penta v stanovisku k týmto presunom aktuálne zdôraznila, že pri kúpe polikliniky v Prešove a ani neskôr neobchodovala s Bödörom. Finančná skupina celý proces opísala tak, že do ,,jednaní vstúpila spoločnosť Saxian, ktorú zastupovali renomovaní právnici a poradcovia. Táto spoločnosť dojednala s majiteľmi Wesper podmienky predaja“. Ich súčasťou bol nielen presun Wesperu do siete ProCare, ale tiež získanie menšinového podielu v ProCare pre cyperskú firmu.

Čo sa týka Saxianu, finančná skupina tiež dodala, že v tejto cyperskej firme Bödör ,,nijak nepôsobil a nemal k nej žiadny vlastnícky ani spoluvlastnícky vzťah“.

Kto však stál za Saxianom a bol takzvaným konečným užívateľom výhod, Penta nekonkretizovala. Aj keď jej jednoznačné vyhradenie sa voči Bödörovi by mohlo naznačovať, že presných konečných užívateľov benefitov Saxianu Penta pozná.

Danko zároveň médiám sprostredkoval stanovisko Saxianu: ,,Zástupcovia tejto spoločnosti zásadne odmietajú akúkoľvek súvislosť Saxianu s Norbertom Bödörom, ktorá sa týka vstupu Saxianu do ProCare a neželajú si byť s touto témou spájaní.“

Od Saxianu k Zlatému kľúčiku

Faktom však je, že Saxian má niekoľko prepojení smerujúcich k rodine Bödörovcov.

Saxian napríklad po vstupe do ProCare rok spoluvlastnil aj inú slovenskú firmu MS Finance 5. Tá je doteraz personálne prepojená na firmu VGD Slovakia. Tá okrem iného zapisovala firmu Bonul do registra partnerov verejného sektora, ovláda ju otec Norberta Bödöra.

Audítorská firma z rovnakej skupiny sídliaca na rovnakej bratislavskej adrese tiež robila minimálne v roku 2015 audit Bonulu.

No Saxian s rodinou Bödörovcov prepája aj bratislavská firma Sater. Tá v minulosti vlastnila známy hotel Zlatý kľúčik, čo portálu Aktuality.sk potvrdili samotní zástupcovia hotela. V minulosti sa v Zlatom kľúčiku napríklad stretli aj politici Smeru.

V účtovnej závierke cyperskej spoločnosti Saxian Investments za rok 2015 sa spomína ,,bezúročná pôžička spoločnosti Sater“. Išlo o sumu takmer 1,6 milióna eur. Slovenský Sater získal Zlatý kľúčik v rovnakom roku – v marci 2015.

Cyperské účtovné dokumenty Saxianu si vyžiadali médiá spolupracujúce s ICJK.

Zavraždený novinár Ján Kuciak pred rokmi opísal majetkové prepojenie hotela na Bödörovcov. Krátko po jeho vražde novinári odfotografovali pred hotelom Zlatým kľúčikom zaparkované luxusné biele Bentley Mariana Kočnera. 

Z Cypru do českého profesionálneho fondu

Ak sa ale vrátime späť k Cyperčanom a Pente. Pätinový podiel ProCare sa v Saxiane dlho neohrial. Začiatkom februára 2016 ho Saxian prevádza na spoločnosť Avant Private Equity investiční fond.

Avant je česká investičná skupina. Podiel v ProCare smeroval konkrétne do fondu Avant Private Equity investiční fond s premenlivým základným kapitálom. Ide o špeciálny typ investičného fondu, ktorý je určený bonitnejším profesionálnym investorom. Pre vstup potrebujete spravidla vklad od stotisíc eur vyššie.

A tiež je komplikované pri tomto type fondu zistiť, kto sú skutoční prijímatelia výnosov.

Avant fond s premenlivým základným kapitálom vznikol len na jeseň 2015. Teda krátko pred presunom podielu ProCare. No zjavne sa mu v investíciách darilo, keď už nasledujúci rok uvádza v portfóliu nielen akcie ProCare, ale tiež Swan Mobile a Wood & Company realitného podfondu za dokopy miliardu českých korún. V prepočte vtedajším kurzom išlo o aktíva za zhruba 37 miliónov eur.

Miliónové finančné operácie

Týmto okamihom by sa mohlo zdať, že úloha Saxian v celom príbehu končí a začína etapa Avantu. No podľa nedávno získaných informácií prebehli medzi Bödörom, Saxianom, Avantom a Wood & Company opakované miliónové finančné operácie aj niekoľko rokov po presune podielu ProCare, ktorý ich prepája.

Len pre pripomenutie, Wood & Company je tá spoločnosť, ktorá pred rokmi ochotne požičala novej firme Wesper v čase kúpy prešovskej polikliniky.

 

RAMEC Ako putovali milióny eur

Z aktuálne získaných informácií vyplýva, že v decembri 2017 bola špeciálnym Avant fondom vystavená trojmiliónová zmenka, ktorou disponoval Bödör. Zmenka je cenný papier, ktorý majiteľovi právne silno zabezpečuje vyplatenie zmenkovej sumy. Obvykle sa vystavuje ako záruka za úver alebo za investíciu.

A v rovnaký deň, ako bola vystavená vyššie popísaná zmenka Avantn fondom, niekto prevzal zmenku v rovnakej hodnote od cyperskej firmy Saxian Investments, o ktorej Penta tvrdí, že s Bödörom nemá nič spoločné. Či ide o tú istú zmenku, nie je známe.

O pár týždňov na to, začiatkom roku 2018, sa v súvislosti s Avant fondom ďalšia operácia, na vlas v rovnakej hodnote. Skupina Wood & Company kupuje od Avant fondu investičné akcie. Či obe transakcie spolu súviseli, zúčastnené strany odmietli komentovať s odvolaním sa na ochranu klientov a právne predpisy.

Ak by Wood & Company tieto akcie nakúpil pre svojho klienta, čo sa robí bežne kvôli zabezpečeniu anonymity, najmä pri vyšších investíciách, išlo by o veľmi spokojného investora. Za dva roky sa totiž hodnota akcií zdesaťnásobila.

Časovo tento nárast hodnoty súvisí s tým, že špeciálny Avant fond predal svoje podiely v zdravotníckych zariadeniach naspäť Pente.

Medzitým sa ale odohral ešte ďalší presun za milióny eur medzi Bödörom a Avant fondom, ktorý vlastnil časť ProCare. Koncom roka 2018, teda zhruba rok po trojmiliónovej zmenke, vydáva Avant fond Bödörovi ďalšiu zmenku, tentoraz v sume cez 11 miliónov eur.

Čo všetko tieto zmenky a ich presuny mohli znamenať, môžeme len špekulovať, keďže

investičné spoločnosti sa odpovediam na konkrétne otázky k operáciám Bödöra vyhli s argumentom ochrany klientov a dodržiavania legislatívy.

No pri príležitosti nedávneho obvinenia Bödöra v súvislosti s praním špinavých peňazí sme sa ich pýtali aj na to, či v prípade vyššie popísaných operácií dodržali všetky pravidlá.

Sme presvedčení, že s ohľadom na časový kontext udalostí, na ktoré sa pýtate, postupovala naša spoločnosť v danom čase pri svojich rozhodnutiach v duchu maximálnej korektnosti, spoločenskej zodpovednosti a podnikateľskej etiky,“ reagovala stanoviskom compliance úradníčka Wood & Company Šárka Motyčková.

Šéf investičnej spoločnosti Avant Pavel Doležal uviedol, že otázky k vzťahu jeho spoločnosti s Bödörom ,,sú typovo mimo hranice“, v rámci ktorých môže Avant podľa právnych predpisov informovať. V súvislosti s povinnosťami v boji proti praniu špeinavých peňazí postupovali podľa zákona.

Finančnej skupiny Penta sme sa navyše pýtali, či jej spolumajitelia Jaroslav Haščák a Eduard Maták (zodpovedný za zdravotníctvo) vedeli o tom, že Bödör investoval do fondu Avant Private Equity a prostredníctvom neho do ich siete polikliník a nemocníc Penty.

Penta s Norbertom Bödörom žiadnu transakciu nerobila. Pán Bödör nikdy vo vzťahu k našej investičnej skupine nevystupoval v mene fondu Avant ani inak za tento fond nekonal. Nemali sme žiadny dôvod s ním riešiť akékoľvek otázky, ktoré sa týkali stratégie ProCare a Svet zdravia,“ povedal manažér Penty pre vonkajšie vzťahy Martin Danko a zdôraznil, že Avant fond predstavuje štandardný investičný fond a štandardne biznis partner nemá skúmať, kto za ním stojí.

Odkiaľ mal milióny

Čo určite stojí v celom prípade za pozornosť je, že cyperský Saxian svoje účtovníctvo za roky 2017 a 2018 zverejnil podľa zákonných povinností len tento rok. Týka sa časovo teda aj jednej zo spomínaných zmeniek.

Podobné oneskorené zverejňovanie závierok nie je pritom štandardné. Zväčša sa údaje o činnosti zverejnia do pár mesiacov po skončení daného roka. V prípade Saxianu sa tak malo stať vlani a rok predtým. S oneskorením sa to robí zväčša pri významných opravách alebo iných vážnejších dôvodoch.

V účtovníctve Avant fondu, ktorý od Saxianu zas odkúpil 20 % ProCare, sa pritom zaujímavo objavuje pohľadávka voči vlastníkovi Zlatého kľúčika – firme Sater. V rovnakom roku 2015 a v rovnakej výške, ako si ju uvádza v účtovníctve aj cyperský Saxian. Len Avant fond ju má uvedenú v českých korunách, čo súvisí s tým, že ide o český investičný fond.

,,Také informácie nemôžeme poskytovať,“ reagoval Doležal na otázku, ako sa do českého fondu dostala od Cyperčanov pohľadávka slovenskej firmy Sater.

Jednou z hlavných otázok, na ktoré novinári nedostali odpovede, tiež je, odkiaľ mal Bödör milióny, na základe ktorých mu opakovane vystavil Avant fond miliónové zmenky.

Firma Bonul, ktorú ovláda Bödörov otec, sa posledné roky zviditeľnila nadpriemerným úspechom vo verejných tendroch, vďaka čomu si svoje hospodárenie vylepšila o desiatky miliónov eur.

No Norbert Bödör oficiálne s firmou svojho otca nič nemá. Aj keď médiá aj naša Nadácia nedávno upozornili, že podľa Norbertovej komunikácie cez Threemu s Marianom Kočnerom a projektu Kočnerova knižnia to nemusí byť tak.

,Ak tak ma už j***i tento rok o 20%. Dole. S obratom. Aj so ziskom o 30 minimálne,“ posťažoval sa Bödör začiatkom roka cez Threemu Kočnerovi na ministerstvá zastrešené v minulej vláde stranami SNS a Most. Kočner na to reagoval poznámkou, že si myslel, že firma je otcova.

Bödör sám seba nedávno na súde ohľadom vraždy Jána a Martiny opísal ako ,,živnostník“ pôsobiaceho v realitách, developerstve, bezpečnosti a vo vinárstve a tiež ako akcionára Kúpeľov Trenčianske teplice.

 

 


16. 08. 2020
Xénia Makarová

Xénia Makarová