Xénia Makarová
Xénia Makarová
23. 05. 2022

Pošte za zmluvu s firmou blízkou Makóovi hrozí pokuta

Pošte sa nedarí súťažiť bezpečnostné služby transparentnejšie, ÚVO tender preveril už štvrtýkrát.

Slovenskej pošte sa ani po výmene vlády nedarí transparentnejšie tendrovať strážne služby. Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) už štvrtýkrát preveroval zmluvu s firmou Lama SK. Tá pred dvomi rokmi uspela v súťaži na stráženie pobočiek pošty po celom Slovensku.

Pokutu môže dostať štátna firma tentokrát za to, že si nedostatočne preverila, či esbéeska nepodliezla trhové ceny. Teda či SBS blízka kajúcnikovi Ľudovítovi Makóovi nevyhrala súťaž s nereálnymi cenami, z ktorých nemôže Lama SK zamestnancom vyplácať ani zákonom stanovené minimálne mzdy.

Nadácia v minulosti pri bezpečnostných službách a pošte upozornila na štedrý objem zákazky v porovnaní napríklad s Českou republikou. Ako aj na fakt, že k získaniu zákazky pomohol vtedajšiemu dodávateľovi – firme Bonul kontroverzný bezpečnostný certifikát C4.

Súčasného dodávateľa Lamu SK zas v minulosti kontrolné úrady opakovane preverovali pre neštandardný postup výplaty zamestnancov.

Väzby na daňového exfunkcionára

Pobočky Slovenskej pošty po celom Slovensku stráži od roku 2020 jedna z najväčších domácich sbs Lama SK. Tá je úzko spojená s bývalým vysokým daňovým funkcionárom Makóom. Jeho družka bola finančnou riaditeľkou firmy, Makó bol na vianočnom večierku Lamy SK a oceňoval jej najlepších zamestnancov.

„Čo sa týka mojich známych či rodinných príslušníkov, neexistuje žiadna zákonná povinnosť, ktorá by mi ukladala informovať o podnikateľských aktivitách svojej partnerky či členov mojej rodiny,“ regoval pred rokmi pre týždenník Trend.

Makó po svojom zadržaní v roku 2020 začal splupracovať s NAKA a v súčasnosti je kľúčovým svedkom vo viacerých kauzách siahajúcim k bývalému vedeniu polície aj top politikom. V jednej výpovedi dokonca priznal, že sa s ľuďmi z veľkých káuz stretával v bratislavskom sídle firmy. Prepojenie na firmu Lama SK ale naďalej odmieta.

Jeho argumentom neuveril ale napríklad žilinský súd, ktorý Lamu SK navrhol podľa informácií Aktuality.sk pred dvomi mesiacmi vymazať z protischránkového registra. Firma sa nebude môcť viac uchádzať o verejné zákazky.

Predtým poštu roky strážila nitrianska firma Bonul ovládaná rodinou Bödörovcov.

Nové vedenie pošty, ktoré nastúpilo za nového ministra dopravy Andreja Doležala (nominant Sme rodina) deklarovalo, že chce strážnu firmu vyberať transparentnejšie. Vyzerá to však, že zatiaľ sa to pošte veľmi nedarí.

Čo sa nepáči ÚVO

Lama SK vyhrala všetky tri súťaže na stráženie pôšt na západnom, strednom aj východnom Slovensku. S rozpočtom 1,9 až 4,8 miliónov eur pre každý región. Úradu pre verejné obstarávanie sa ale tieto ceny nepozdávajú.

Čo sa týka, kaucie, k jej nezaplateniu „došlo administratívnu chybou, ktorú zapríčinila nedostatočná komunikácia medzi príslušnými organizačnými útvarmi pošty“, vysvetlila Lukáčová.

Dodala ale, že pošta sa obráti na súd so správnou žalobou, pretože s rozhodnutím ÚVO nesúhlasí.

Na Slovensku sa už minimálne raz vyskytol prípad, keď SBS ukončila stráženie verejných budov, pretože zmluva bola pre ňu nerentabilná.

Konkrétne išlo o Bonul, ktorý na jeseň 2018 vypovedal zmluvu Sociálnej poisťovni. Jej predstaviteľ Miroslav Bödör sa odvolával na opakovaný nárast minimálnej mzdy a povinné príplatky za víkend, noc aj sviatky.

Mzdové prepočty a odvody nesedia


23. 05. 2022
Xénia Makarová

Xénia Makarová