Marianna Leontiev
Marianna Leontiev
24. 11. 2020

Vypočúvanie kandidátov na generálneho prokurátora je za nami. Toto sme sa z neho dozvedeli:

Slovensko po prvýkrát zažilo verejné vypočutie kandidátov na jeden z najmocnejších postov v štáte. Nešlo o žiadne formálne vypočúvanie, ale vyčerpávajúcu grilovačku, ktorá nemá obdoby. Niektorí v nej potvrdili svoje predpoklady stať sa dobrým šéfom, iní ukázali slabiny.

Jozef Čentéš je známy ako vynikajúci teoretik trestného práva, ochotný radou pomôcť ktorémukoľvek prokurátorovi. Jeho koncepcia fungovania prokuratúry je proreformná a patrí k tým lepším. Jeho vypočutie nebolo sprevádzané zásadnými kontroverziami ako u iných kandidátov, ale ani výrazne pozitívne neprekvapil. Poslanci mu vyčítali najmä dlhoročné fungovanie na GP bez výraznej kritiky jej prešľapov. Toto fungovanie sa javí ako konformné s jej vedením, ktoré doviedlo prokuratúru k súčasnému kritickému stavu. Preto u pána Čentéša vidíme pochybnosti, či bude schopný urobiť potrebné rázne zmeny na prokuratúre smerom k jej očiste. 


Tomáš Honz
je prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý sa mimoriadne zaslúžil o to, že sa u nás začali stíhať extrémistické trestné činy. V tejto oblasti je jeho pôsobenie považované za úspešné a veľmi odvážne. Pán Honz v súčasnosti otvorene kritizuje pomery na prokuratúre a jeho návrhy na jej zmenu sú výrazne proreformné a protikorupčné. V minulosti však nepatril medzi tých, ktorý by sa otvorene takto kriticky vyjadrovali, či podporili kolegov, ktorí boli za svoje kritické hlasy znevýhodnení. V súvisloti s jeho proreformnými názormi, nám chýba ich naplnenie konkrétnymi opatreniami, ktoré by začal robiť ihneď po svojom prípadnom vymenovaní. 

 

Ján Hrivnák je jeden z mála kandidujúcich, ktorý sa v minulosti opakovane odvážili otvorene kritizovať chyby prokuratúry. Za to si vyslúžil odvetné opatrenia jej vedenia, ktoré sa ho snažilo umlčať. Koncepcia pána Hrivnáka na zmenu prokuratúry je možno trochu kratšia ako by sme čakali, no v celku výstižná. Je zameraná na zvýšenie kontroly v prokuratúre a preverenie nových prokurátorov. Nie úplne presvedčil pri verejnom vypočutí odpovedajúc na otázky ohľadne extrémizmu, očakávali sme otvorenejší a jasnejší postoj.

 

Juraj Kliment je jediný neprokurátorský kandidát na Generálneho prokurátora. Je výraznou sudcovskou osobnosťou na Najvyššom súde SR a za svoj rozsudok vo veci „Nástenkový tender“ získal ocenenie Judikát roka organizovaný Nadáciou Zastavme korupciu a Trendom. V minulosti patril medzi výrazných kritikov pomerov v súdnictve a najmä Štefana Harabina. Obavy u neho vyvoláva jeho údajná konfliktná povaha a spolupráca s Petrom Tóthom pri písaní dvoch kníh o kauze Cervanová. Obe obavy sa na verejnom vypočutí potvrdili.  Navyše pán Kliment nezvládol konfrontáciu s poslancom Husom ohľadom jeho parkovania v Turčianskych Tepliciach.

Ján Šanta je mediálnou hviezdou medzi kandidátmi, ktorá má výrazné sympatie verejnosti. Je známy ako odborník a prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry riešil mediálne známe kauzy, napríklad „Kočnerove zmenky“ či “Váhostav”. Ako väčšina kandidátov, ani on v minulosti nepatril medzi tých, ktorý by sa otvorene kriticky vyjadrovali proti pomerom v prokuratúre, či podporili kolegov, ktorí boli za svoje kritické hlasy znevýhodnení. Na verejnom vypočutí potvrdil svoje silné rétorické schopnosti. Niekedy však jeho extenzívna rétorika išla na úkor obsahu. 

Rastislav Remeta je považovaný za čestného a skúseného prokurátora. Jeho koncepcia, ktorú spolu s kandidatúrou predložil, je jedna z najlepších. Pochybnosti vyvoláva jeho „bezzubé“ pôsobenie v Etickej komisii prokuratúry, ktorá sa nevedela včas postaviť pomerom v prokuratúre. Rovnako nepatril medzi kritikov týchto pomerov, na znak nesúhlasu odišiel z Generálnej prokuratúry na krajskú prokuratúru. Hoci jeho koncepcia je proreformná, hovorí, že výrazné zmeny nie sú potrebné a malo by stačiť dať príležitosť novým ľuďom vo vedení prokuratúry. Toto jeho zarámcovanie si  nezískalo body Ústavnoprávneho výboru. Ten očakáva výrazné zmeny v systéme prokuratúry.

Maroš Žilinka je skúsený a odvážny vedúci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. V minulosti vyjadril svoj nesúhlasný názor, za čo bol tiež znevýhodňovaný. S pánom Klimentom patrili medzi favoritov voľby na GP. Svoje politické nominácie v minulosti, zastávanie postu štátneho tajomníka na Ministerstve vnútra za Lipšica, priateľstvo s lobistom Michalom Gučíkom, či údajnú dohodu s Kaliňákom o poste špeciálneho prokurátora v minulosti, nedokázal na verejnom vypočutí uspokojivo vysvetliť.

 

 

 

 


24. 11. 2020
Marianna Leontiev

Marianna Leontiev