Zastavme Korupciu
21. 12. 2023

Čo všetko sa nám podarilo v roku 2023

Štát nám dal za pravdu, posvietili sme si na majetky politikov, zorganizovali festival aj vyškolili 30 mladých ľudí. Pozrite si prehľad všetkých aktivít a úspechov, ktoré sa nám tento rok podarili.

Právny štát

Uspeli sme na NKÚ

Na nedostatok transparentnosti pri mýte upozorňujeme dlhodobo. Najvyšší kontrolný úrad nám dal teraz za pravdu. Za vybudovanie mýtneho systému Slovensko zaplatilo vyše 800 miliónov eur. Za desaťročie sa z mýta vybralo 2,5 miliardy eur, z čoho ale takmer polovica skončila v rukách súkromnej firmy SkyToll. Nie v slovenských diaľniciach.

Keď zmluva skončila, NDS ju predĺžila na tento rok. Nevyužila nárok na prebratie vlastníctva systému, čo kritizuje aj NKÚ.

Štát získa 7,2 milióna EUR

Ešte v roku 2017 sme upozornili na zákazku za vlády Smeru, ktorú získali firmy blízke oligarchovi Jozefovi Brhelovi a exministrovi hospodárstva Tomášovi Malatinskému. Firmy sa v súťaži koordinovali, čím štátu vznikla škoda. Na náš podnet Protimonopolný úrad rozhodol, že ich potrestá finančnou pokutou celkovo za 7,2 milióna eur a dá štyri stopky v súťažiach o verejné zákazky. Za pravdu nám dal aj po tom, čo sa prvý raz firmy odvolali.

Štát nám dal za pravdu

Stalo sa tak pri nákupe reštaurátorských prác na Bratislavskom hrade. Súťaž za 738-tisíc eur organizovala kancelária NR SR pod vedením Borisa Kollára. Vyhral ju Vladimír Višvader, ktorý sám súťaž pripravoval. O porušení zákona právoplatne rozhodla Rada Úradu pre verejné obstarávanie. Úrad sme na celý prípad upozornili pred rokom práve my v relácii Cez čiaru. 

Vláda nás vypočula a stopla súkromné nadácie

Tie mali riešiť situáciu párov rovnakého pohlavia, v skutočnosti ich však diskriminovali. Navyše do nadačného priestoru prinášali chaos a neprehľadnosť. Poverený premiér a členovia vlády vypočuli výzvu neziskového sektora a hlas vyše 1200 občanov a stopli novelu nadačného zákona. 

Pred voľbami sme spísali odporúčania pre právny štát

Spolu s VIA IURIS sme vypracovali 48 odborných návrhov, ktoré považujeme za kľúčové pre posilnenie právneho štátu a ochranu demokracie na Slovensku. Diskutovali sme o nich s niektorými politickými stranami. Naše návrhy si môžete prečítať TU.

Posvietili sme si na majetky politikov

Z majetkových priznaní politikov sa verejnosť nedozvie takmer nič. Preto sme pred parlamentnými voľbami pripravili analýzy majetkov lídrov strán, ktoré kandidovali a mali podľa prieskumov šancu dostať sa do parlamentu. Analýzy si prečítate na našom webe:

Sledujeme nominácie na kľúčové posty štátu

Od nástupu novej vlády Roberta Fica sledujeme nové tváre v kľúčových funkciách a upozorňujeme na ich prešľapy z minulosti ako aj možný konflikt záujmov. Či už u jednotlivých štátnych tajomníkov, ale aj šedých eminencií ministerstiev, čo sú generálni tajomníci služobných úradov. Ale taktiež na jednotlivých štátnych podnikoch ako sú Lesy SR, finančná správa a ďalšie.

Spory o deti

Keď sme pred tromi rokmi analyzovali súdne spory o deti, odhalili sme systémové medzery, ktoré podporovali účelové blokovanie detí od druhého rodiča a korupciu.

Po troch rokoch sa podarilo zadefinovať novú legislatívu, ktorá zefektívňuje rodinné spory. Navyše rodičia, ktorí sa pre spor s partnerom nevedia dostať k svojim deťom napriek súhlasu od súdu, to budú mať o niečo jednoduchšie. Z legislatívy vypadli po siedmich rokoch takzvané ospravedlniteľné dôvody. Aj vďaka nim mohol jeden z rodičov blokovať dieťa od druhého rodiča roky, a to bez pokút a zásahu súdu.

Hodnotili sme volebné programy strán

Spolu s VIA IURIS sme pred voľbami hodnotili politické strany. Pri hodnotení sme vychádzali z programv strán, hlasovania poslancov v parlamente o vybraných návrhoch ako aj z minulých káuz. Hodnotenie si môžete prečítať TU.

Nastavili sme transparentné výberové konanie

Pomohli sme nastaviť podmienky pre transparentný výber riaditeľa fondu na Podporu vzdelávania. Po nešťastnom výberovom konaní na riaditeľa fondu, okolo ktorého vznikla mediálna kauza, sa do nového konania prihlásilo 11 uchádzačov.

Stojíme pri odvážnych

Tomáš Bálint spoluorganizuje festival Fraj v Rimavskej Sobote a donedávna pracoval aj na tamojšom kultúrnom stredisku. Minulý rok verejne skritizoval politickú minulosť dlhoročného primátora Jozefa Šimka. Po jeho kritike dostal minulý rok disciplinárne opatrenie, v máji ho po štyroch rokoch prepustili a jeho pracovné miesto bolo označené za nadbytočné. Stojíme za Tomášom a obraciame sa na súd, aby rozhodol, či jeho výpoveď nebola motivovaná len politickou pomstou. Na súde bude Tomáša bez nároku na finančnú odmenu zastupovať advokátska kancelária Allen & Overy a Nadácia Zastavme korupciu uhradí prípadné ďalšie výdavky súvisiace so súdnym konaním.

Osveta a vzdelávanie

Otvorili sme databázu najväčších káuz

Začiatkom roka sme spustili web, ktorý mapuje najväčšie korupčné kauzy na Slovensku. V akom stave sú veľké korupčné kauzy na Slovensku a ako skončili ich aktéri, si môžete pozrieť na stránke www.kauzy.sk.

Získali sme ocenenie za investigatívu

Naša relácia „Cez čiaru“ získala Novinársku cenu v kategórii Audiovizuálna žurnalistika – investigatívny príspevok. Za 5 rokov fungovania relácie sme poukázali na korupčné praktiky, prispeli sme k začatiu trestných stíhaní, k zmene zákonov, aj zastaveniu predražených nákupov. Reláciu si môžete pozrieť na YouTube.

Pucung

Zorganizovali sme 6. ročník nášho protikorupčného festivalu v Košiciach.

V Kulturparku sa stretlo takmer 1000 návštevníkov, aktivistov a novinárov, aby nám povedali, ako bojujú s korupciou na Slovensku. Na Pucungu vystúpili hostia ako prezidentka Zuzana Čaputová, bývalý prezident Policajného zboru Štefan Hamran, primátor Užhorodu Bohdan Andriiv a ďalší. Zostrih z festivalu si môžete pozrieť TU.

Ocenili sme mladých ľudí

Už druhý rok sme odovzdávali mládežnícke ocenenie Férový čin roka. Nominovaní prispeli  svojim inšpiratívnym činom k férovosti, čestnosti a spravodlivosti v meste či v komunite. Laureátom druhého ročníka sa stal Danyil Tsybulko za pomoc zahraničným študentom a cudzincom.

Vyškolili sme protikorupčných bojovníkov

Náš vzdelávací program Protikorupčná akadémia otvoril brány 30tim účastníkom. Mladí ľudia dostali know how od expertov z oblasti investigatívy, vzdelávania, kritického myslenia, či komunikácie.

Rozprávali sme sa o korupcii

Tento rok sme vydali 20 dielov nášho obľúbeného podcastu s názvom „Ľahký podcast o ťažkej korupcii.“ V podcaste sa naša riaditeľka rozpráva s moderátorom o aktuálnych korupčných kauzách. Ťažké témy však podávajú odľahčeným spôsobom. Náš podcast si môžete vypočuť TU.

Vyzvali sme školy na férovku

Ročný vzdelávací program „Férovka“ tentokrát pomohol až piatim stredným školám. Na školách sme identifikovali hodnotové problémy a pracovali sme na tom, aby prišlo k pozitívnym zmenám, čím sme prispeli k dlhodobému antikorupčnému vzdelávaniu mladých.

Oplatí sa byť čestný?

To je otázka, s ktorou prichádzame do škôl, aby sme zistili názory študentov.

Počas roka sme realizovali workshopy o čestnosti a férovosti na desiatkach škôl a rozprávali sme sa s tisíckou študentov. Navštívili sme školy v Bratislave, Nitre, Košiciach, Púchove, či v Novákoch.

Pôdohospodárska platobná agentúra

Problémy okolo PPA sledujeme už dlhodobo. Predošlé vedenie agentúry sme konfrontovali s pochybnými personálnymi nomináciami, zviditeľnili sme aj problém takzvaných duplicitných platieb, keď sa o eurofondy na rovnakú pôdu uchádzajú viacerí farmári. Agentúru sme tiež prinútili zverejniť viaceré dáta a fakty, ktoré sú dôležité na sledovanie a vyhodnocovanie do budúcnosti.

Pozreli sme sa na mimovládky

Nadácia Zastavme korupciu sa opakovane stáva terčom kritiky vládnych strán aj „alternatívnych médií“. Argumentom je často otázka nášho financovania. My však pravidelne zverejňujeme výročné správy, kde sú transparentne uvedené zdroje nášho financovania overené nezávislým audítorom. Príklad si tak môžu brať od tých, ktorých kritizujú. Mimovládky, ktoré sa tvária ako nezávislé spravodajstvo, hospodária s pomerne veľkým objemom peňazí, no nezverejňujú zdroje svojho financovania. Kritizujú aktivizmus v žurnalistike a sami ho pritom robia. Viac TU.

Pokračovali sme v probačnom sprevádzaní odsúdených

Náš pilotný sociálno – psychologický vzdelávací program pre ľudí podmienečne odsúdených za korupciu aj v uplynulom roku slúžil restoratívnej spravodlivosti na Slovensku. 


21. 12. 2023

Zastavme Korupciu

Cieľom Nadácie je čo najviac obmedziť korupciu a jej ničivé dopady na kvalitu života a podnikania na Slovensku. Snaží sa o to zvyšovaním povedomia o korupcii, jej dopadoch a možných riešeniach, ako aj aktivizáciou širokej verejnosti v otázkach verejného záujmu. Zároveň sa venuje pomoci whistleblowerom, podpore investigatívneho žurnalizmu a presadzovaniu systémových opatrení, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou efektívneho boja proti korupcii.